Pakowanie prozniowe

Produkty spożywcze coraz częściej kładzione są w określonych warunkach, aby wydłużyć okres ich gromadzenia i dodatkowo zmniejszyć ryzyko zepsucia przy związku z powietrzem albo z kolejnymi materiałami. Obecnie pakowanie próżniowe żywności znajduje się nie dopiero w sklepach, ale ponadto w tematach gastronomicznych czy w prywatnych mieszkaniach. Pakowanie próżniowe idzie na przechowywanie żywności w codziennych warunkach nawet przez wiele miesięcy.

Na czym liczy pakowanie próżniowe żywności? Do ostatniego końca obraca się specjalne rodzaje woreczków foliowych lub plastikowych pojemników, w jakich kryte są produkty żywnościowe. Następnie mając ze osobnych urządzeń z pojemnika lub worka odciągane jest powietrze, a plastikowy pojemnik czy worek jest najbardziej, szczelnie zamykany (foliowy worek jest również zgrzewany). W warunkach domowych z pojemników próżniowych odsysane jest powietrze za pomocą specjalne ręcznej pompki.

Co świadczy próżniowe pakowanie żywności? Na pewno wydłuża czas przechowywania nowych produktów żywnościowych. W zamrażarkach zamknięte próżniowo mięso może stanowić noszone przez 26 miesięcy, znacząco ciągnie się także okres przechowywania mięsa w lodówce czy produktów sypkich, umieszczanych w temperaturze pokojowej. Próżniowe pojemniki zabezpieczają żywność przed działaniem powietrza, lecz i grzybów czy drobnoustrojów, które często powodują psucie żywności. Zamknięte próżniowo produkty zachowują wszystkie walory smakowe i zapachowe, jednocześnie również zachowując swoją strukturę.

W wnętrzach prywatnych zajmuje się także specjalne próżniowo zamykane słoiki do przechowywania przetworów oraz specjalne korki do zamykania próżniowo butelek. Dzięki korkom po otwarciu wino pewno stanowić umieszczane nie przez 2 dni, ale przez 20 - 25 dni. Korek zabezpiecza wino przed oksydacją, i toż wino zachowuje wszystkie walory smakowe i zapachowe.

Oprócz żywności w pojemnikach próżniowych zapewne żyć i przechowywana odzież, która posiada niewiele miejsca dzięki wykorzystaniu próżni do pakowania.